Co to takiego Biofeedback EEG?
W ofercie mojego Gabinetu FIDESS znajdziesz terapię metodą Biofeedback EEG, a dokładniej – Neurofeedback . Ciekawi Cię, co to jest? Jak działa ta metoda? Co to za „czary-mary”? Mówiąc najprościej – to „trening mózgu”, taka neurosiłownia, w której ćwiczysz swój umysł, by funkcjonował jak najlepiej. Co ważne – jest to metoda bezbolesna i bezpieczna. Jest to rodzaj terapii, dzięki której w sposób świadomy, uczysz się zmieniać wzorzec wytwarzanych fal w mózgu, tak by pracował on wydajniej i szybciej. Podstawą terapii jest wykorzystywanie „plastyczności mózgu”, polegającej na zdolnościach komórek nerwowych mózgu do trwałych przekształceń funkcjonalnych.
Trening Biofeedback EEG (Neurofeedback) ma formę atrakcyjnej gry komputerowej, w którą grasz nie używając myszki ani klawiatury – grę prowadzisz wyłącznie za pomocą… myśli! Jak to się dzieje? Każdy trening poprzedzony jest umieszczeniem na uszach i na głowie specjalnych elektrod. To dzięki nim sczytywany jest sygnał EEG z mózgu, który przekazuje Ci informację zwrotną, czyli tzw. feedback, na temat stanu psychofizjologicznego twojego mózgu, dzięki czemu możesz świadomie modyfikować swoje fale mózgowe oraz je kontrolować.
Dla kogo?
Ze względu na swoje działanie metoda EEG Biofeedback (Neurofeedback) zalecana jest w terapii następujących zaburzeń:
- zaburzeniach koncentracji uwagi (w tym ADHD, ADD),
- zaburzeniu procesów uczenia się (w tym dysleksja),
- zaburzeniach zachowania się u dzieci,
- zaburzenia lękowe, obsesyjno-kompulsywne,
- wypalenie zawodowe, zespół chronicznego zmęczenia,
- zaburzeniach rozwoju psychomotorycznego wieku dziecięcego,
- zaburzeniach nastroju,
- zaburzeniach snu,
- zaburzeniach mowy,
- napięciowych bólach głowy,
- tikach,
- depresji,
- uzupełnia rehabilitację osób po urazach głowy, udarze itp.
Stosując treningi EEG Biofeedback (Neurofeedback) można również wpływać na poprawę funkcjonowania osób zdrowych, zwiększając ich możliwości radzenia sobie ze stresem, poprawiając nastrój i samoocenę, umożliwiając poprawę interakcji społecznych i jakości życia. Stąd z sukcesem mogą korzystać z treningów Biofeedback EEG studenci , lekarze, strażacy, policjanci, księgowe itp.
PROCEDURA PRZYJĘCIA NA TERAPIĘ BIOFEEDBACK EEG (NEUROFEEDBACK) W GABINECIE FIDESS
Zanim rozpoczniemy treningi Biofeedback EEG, każdego pacjenta zapraszam na wizytę konsultacyjno-diagnostyczną, na której wykonuję, m.in.: badanie QEEG, przeprowadzam wywiad, zbieram potrzebne mi dane. To czas, kiedy możesz zadać pytania na temat przebiegu całej terapii, ustalić terminy spotkań, powiedzieć o swoich oczekiwaniach oraz rozwiać wątpliwości – jeżeli jeszcze takowe będą.
Badanie QEEG dostarcza mi informacji związanych z pracą mózgu. Podstawową zaletą metody QEEG jest bardzo wygodna opcja obrazowania uzyskanych wyników. Można precyzyjnie wychwycić nawet najmniejsze zaburzenia w pracy mózgu i określić kluczowe obszary, które należy poddać treningowi Biofeedback. Badanie QEEG jest bezbolesne i całkowicie bezpieczne. To na jego podstawie opracowuję indywidualny protokół treningowy, który później, w trakcie trwania terapii, może być modyfikowany.
Rozpoczynając terapię Biofeedback EEG musisz pamiętać, że oparta jest ona na treningu – tak jak po jednej wizycie na siłowni nie urosną ci mięśnie, tak też funkcjonowanie twojego mózgu nie zmieni się od razu. Tylko wielokrotne powtarzanie treningu, najlepiej w te same dni, o tej samej porze, może przynieść oczekiwane, korzystne zmiany. Aby trening mógł być skuteczny potrzeba minimum 20-30 spotkań w pierwszej fazie treningów. Optymalna częstotliwość spotkań to 2-3 sesje tygodniowo. Każda osoba potrzebuje innej ilości sesji, w zależności od jej osobistej sytuacji i potrzeb.
Pamiętaj, decydując się na treningi metodą Biofeedback EEG (Neurofeedback) sprawdź, czy wybrany przez ciebie gabinet, przychodnia itp., wykonuje badanie QEEG, a jeżeli tak, to z ilu punktów. W moim Gabinecie FIDESS wykonuję aż 8-punktowe QEEG !!
Przygotowanie do badania QEEG:
- w czasie ok.2-3h przed badaniem EEG pacjent nie powinien pić kawy, mocnej herbaty, ani żadnych napoi energetyzujących
- pacjent powinien zgłosić występującą senność, zawroty głowy, osłabienie, a także przedstawić leki, które aktualnie przyjmuje oraz zmianę leków i dawkowania w ostatnim czasie
Na podstawie wyników uzyskanych podczas 8-punktoewgo QEEG zostaje opracowany indywidualny protokół treningowy Pacjenta. Czas trwania terapii ustala się w zależności od zgłaszanego problemu, wieku pacjenta, celów treningu. Rozpoczynając terapię Biofeedback EEG trzeba pamiętać, że oparta jest ona na treningu. Tak jak po jednej wizycie na siłowni nie urosną nam mięśnie, tak też funkcjonowanie naszego mózgu nie zmieni się od razu. Tylko wielokrotne powtarzanie treningu, najlepiej w te same dni, o tej samej porze, może przynieść oczekiwane, korzystne zmiany. Czas zakończenia terapii proponuje terapeuta w momencie, kiedy wyniki (w postaci zapisu EEG fal mózgowych), zostały poprawione a oczekiwana zmiana wydaje się być trwała.
Terapia metodą Biofeedback EEG (Neurofeedback) jest procesem długoterminowym, wymagającym systematyczności. Dzięki kilku czujnikom (elektrodom) podłączonym do komputera uzyskujemy informację o aktywności mózgu, dzięki czemu możemy określić, które jego obszary są nadmiernie pobudzone lub w których obszarach aktywność nie jest odpowiednio skoordynowana.
Aby trening mógł być skuteczny potrzeba minimum 20-30 spotkań. Każda osoba potrzebuje innej ilości sesji, w zależności od jej osobistej sytuacji i potrzeb. Terapeuta, na podstawie analizy wyników badania QEEG opracowuje indywidualny protokół treningowy oraz określa ilość treningów potrzebnych do osiągnięcia planowanej zmiany.
Optymalna częstotliwość spotkań to 2-3 sesje tygodniowo. Podstawą do podjęcia treningów Biofeedback EEG jest badanie EEG lub QEEG, szczegółowy wywiad z klientem a także, jeżeli jest to wskazane, konsultacja neurologiczna.
Mam nadzieję, że przybliżyłam ci trochę metodę Biofeedback EEG (Neurofeedback). Jeżeli taka forma pomocy interesuje cię, zapraszam do mojego Gabinetu FIDESS.